Search

ویزای تحصیلی در آمریکااین ویزا برای افراد زیر 18 سال صادر میشود و برای صدور آن ریز نمرات دبستان یا دبیرستان فرد لازم است ولی اجباری برای

داشتن مدرک زبان نیست. برعکس تصور اکثر افراد ویزای تحصیلی و دانشجویی جهت تحصیل در آمریکا همچنان برای دانش آموزان و دانشجویان ایرانی صادر میشود و مانعی از این نظر وجود ندارد.

مدارس خصوصی(Private schools ) اجازه پذیرش دانش اموزان خارجی را دارند. البته این مدارس نسبت به مدارس دولتی شهریه بالاتری دریافت میکنند و به طبع از کیفیت اموزشی بالاتری هم برخوردارند. شهریه این مدارس در آمریکا از 27000 دلار آغاز میشود و میتواند تا 70000 دلار نیز باشد. این مدارس به دلیل محدودیت در سال بین 20 تا 100 دانش اموز را پذیرش میکنند لیکن این محدودیت ها سبب شده مدارس خصوصی با تعداد کمتری دانش اموز سر و کار داشته باشند و رسیدگی بهتر و بیشتری را انجام دهند.

چنانچه دانش آموز زیر 18 سال قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا و دیگر کشور ها را داشته باشد لازم است سرپرست و قیم قانونی او مقیم آن کشور بوده و در آن کشور حضور داشته باشد. البته اگر پدر و مادر دانش آموز امکان گرفتن اقامت در کشور مذکور را نداشته باشند راه های دیگری نیز هست برای مثال در آمریکا خانواده هایی وجود دارند که دارای تاییدیه اداره مهاجرت یا تاییدیه دادگاه بوده و Criminal History آنها بررسی و تایید گشته لذا شرایط لازم برای عهده دار شدن سرپرستی کودکان را دارا میباشند. این خانواده ها معمولا خود فرزندی دانش آموز دارند لذا از شرایط و نحوه برخورد با نوجوانان آگاه هستند. شما میتوانید از طریق موسسات و دادگاه ها با این خانواده ها ارتباط برقرار کرده و درخواست کنیدآنها سرپرستی فرزندتان را در کشور مقصد به عهده گیرند.

خانواده های آمریکایی بابت سرپرستی و نگهداری دانش آموز زیر 18 سال ماهی 1000 دلار دریافت میکنند البته توجه کنید چنانچه دانش آموز تحت سرپرستی یک خانواده آمریکایی قرار گیرد اجازه دارد از کلیه فضای منزل و اینترنت و احتمالا استخر و دیگر امکانات آن خانه استفاده کند. دانش اموزان اتاق اختصاصی و سرویس بهداشتی جدا خواهند داشت.

گزینه دیگر جهت اسکان دانش اموزان مدارس و خوابگاه های شبانه روزی است هرچند ماندن پیش یک خانواده بیشتر توصیه میشود و مناسب تر است.


برخلاف تصور عموم بیش از 90 درصد دانشگاه ها در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، و بعضا دکترا هنگام ثبت نام وپذیرش به صورت پیش فرض درخواست مدرک زبان نمیکنند و دانشجو میتواند در خود دانشگاه در دوره ها و واحد های آموزشی با عنوان ESL برای یادگیری زبان اقدام کند. همچنین دانشجو میتواند در هر سال 2 ترم زبان در دانشگاه بگذراند و از این طریق دانش خود را در این زبان گسترش دهد.

چنانچه قصد ندارید در دانشگاه ها سر کلاس های آموزش زبان بنشینید لازم است برای مقطع لیسانس نمره 6.5 آیلتس و برای فوق لیسانس و دکترا نمره 7 یا 7.5 یا بالاتر را داشته باشید البته برخی دانشگاه ها در بعضی مقاطع شرایط خاصی برای نمره ایلتس دارند به طور مثال نمره بالای 6 در همه مهارت های زبان.

یکی از شروط دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان معدل دانشجو میباشد. معمولا کمترین معدل قابل قبول برای پذیرش 12 است . البته که شرط معدل وابسته به رنک دانشگاه است اما اکثر دانشگاه ها با سطح آموزش بالا از دانشجو انتظار معدل بالای 14 را دارند.

یکی دیگر از فاکتور های دانشگاه برای پذیرش گپ تحصیلی یا Stay Gap است. به فاصله زمانی بین دو مقطع تحصیلی و یا هرگونه وقفه تحصیلی اصطلاحا گپ تحصیلی گفته میشود. چنانچه بین دو مقطع تحصیلی فاصله زمانی قابل توجهی بیفتد و شخص بخواهد برای مهاجرت تحصیلی اقدام کند لازم است این فاصله برای دانشگاه توجیه شود.یکی از مسائل قابل توجه برای متقاضیان مهاجرت هزینه زندگی در کشور مقصد است. در بین کشور های ذکر شده شاید بتوان گفت آمریکا از نظر هزینه های زندگی نسبت به بقیه مقرون به صرفه تر است. در این کشور به افراد بالای 16 سال اجازه کار داده میشود. دانشجویان در مقطع لیسانس اجازه 80 ساعت کار در ماه را دارند و از درامد این کارهای پاره وقت معمولا هزینه های جاری زندگی تامین میشود هرچند باید توجه داشت هزینه ها بسته به کیفیت زندگی و امکاناتی که دریافت میکنید متفاوت است برای مثال چنانچه شما بخواهید اتومبیل شخصی داسته باشید باید برای جای پارک، کارواش و تعمیرات معمول اتومبیل هزینه کنید.

هزینه های زندگی در کانادا بین 400 دلار تا بیش از 2000 دلار درماه بسته به سبک زندگی متغیر است. هزینه زندگی در مقطع کاردانی در آمریکا از 3500 دلار در ماه شروع میشود ودر دانشگاه ها و کالج هایی با رنک بالا ممکن است به 70000 دلار در سال نیز برسد.( بسته به رشته و سبک زندگی.)

از نظر پیدا کردن شغل مناسب پس از پایان تحصیل ابتدا آمریکا سپس کانادا و انگلیس و در نهایت نیوزلند و استرالیا مناسب هستند.

رشته های پر طرفدار برای مهاجرت شامل رشته های مرتبط با IT رشته پزشکی و دندانپزشکی و رشته های هنری مثل نوازندگی است. چنانچه رشته دانشگاهی شما در زمینه IT و فنی مهندسی است و رزومه خوب یا معدل بالایی دارید آمریکا یک فرصت عالی برای شماست. حتی با وجود هزینه ها آینده شغلی که در این کشور به دست می آوردید ارزش هزینه و زحمت را دارد.

از منظر فرهنگ با توجه به اینکه آمریکا کشوری مهاجر پذیر است و از 160 کشور دنیا به این کشور مهاجرت میکنند میتوان مردم آمریکا را مردمی خونگرم دانست که به راحتی با افراد خارجی ارتباط برقرار میکنند و مدت کمی پس از زندگی در آمریکا میتوانید با آنها رفت و آمد داشته باشید.

همچنین در آمریکا تعداد زیادی رستوران و سوپر مارکت و فروشگاه های ایرانی وجود دارد پس نیاز نیست نگران احساس غربت در این کشور باشید.

2 views0 comments

Recent Posts

See All