Search

اینترنت و استفاده بهینه برای ایجاد شغل و فعالیت اقتصادی در آمریکادرکشور آمریکا تقریبا بیش از بیست سال هست که اینترنت وارد فعالیت های اقتصادی به صورت کلان شده است. شرکت های بزرگ و کوچکی که امکان این رو داشتن از اینترنت برای توسعه فعالیت های اقتصادی خودشون چه در بحث فروش و چه در بحث تهیه مناسب تر مواد اولیه و بسته بندی استفاده کنند.

حتی در مورد ارائه خدمات نیز اینترنت یک انقلاب عظیم در این عرصه به پا کرده. تا چندی قبل شرکت خدمات اجاره فیلم نتفلیکس به صورت اجاره سی دی و یا دی وی دی فعالیت میکرد. اما با همگیری اینترنت و با بهره گیری از این فضا امکان ارائه خدمات پخش فیلم به صورت مجازی رو فراهم کرده و امروزه سهام این شکرت به بالای 200 میلیارد دلار رسیده است. مشتریان در 5 قاره جهان امکان بازدید فیلم های روز دنیا رو در منزل خودشون دارند.پس اینترنت توانست فاصله ها را کم و ارائه خدمات را از محدوده جغرافیای محدود به صورت بین المللی نماید. البته زمینه های دیگری وجود داشته مثل شرکت های پست بین المللی یا شرکت های پست ارزان قیمت داخلی که بتواند کالای شرکت های تولیدی را در سریع ترین زمان ممکن به مشتری منقل کنند.

در استفاده بهینه در توسعه اقتصادی در کشور آمریکا بحث ارزان سازی اینترنت و همگانی کردن این فناوری بود.در کنار این مطلب بحث بالا بردن سرعت اینترنت بود که این اتفاق در کشور آمریکا در یک زمان بندی 5 ساله منجر به ارائه خدمات اینترنت پر سرعت بر بستر فیبرهای نوری شد و باعث شد که سرعت اینترنت تا حد قابل قبولی برای استفاده شخصی بالا برده شود به طوری که الان افراد میتوانند به راحتی تمام خدمات مولتی مدیا و صوتی تصویری را از در منزل خود دریافت کنند.
یکی دیگر از محاسن اینترنت خدمات مالی و بانکی بود. خدمات مالی و بانکی که بر روی بستر اینترنت قرار گرفت. پرداخت ها را از حالت فیزیکی که به صورت فیش های بانکی بود حذف کرد و یک فرد به صرف داشتن یک کامپیوتر متصل به اینترنت و یا یک موبایل متصل به اینترنت میتواند تمام خدمات خرید ، ارسال دریافت ، تهیه ، انتقال پول و یا هر سرویس دیگری که روی بستر اینترنت هست را دریافت کند .طبق آمار ها, نزدیک به بالای یکصد و پنجاه میلیون اکانت شرکت آمازون برای افراد در داخل خاک آمریکا وجود دارد . یعنی به صورت متوسط از هر دو آمریکایی یک نفر اکانت آمازون دارد و یا به نوعی هر خانواده از یک اکانت آمازون استفاده می کند .سایت های دیگه ای هم مثل شرکت ایبی هستند که ساده تر از وب سایت شرکت آمازون و بدون کسر مالیت های فروش منطقه ای امکان تبادل کالا رو بین کشورهای مختلف و از جمله آمریکا و چین فراهم کرده است.

تمام موارد مسیری بود که باعث شده شرکت های کوچک ، متوسط و به نوعی اسمال بیزینس ها که دیده نمی شدن الان به راحتی میتوانند خدمات جهانی ارائه کنند .پس ما اگر بخواهیم یک فعالیت اقتصادی پویا داشته باشیم سه عامل نیاز داریم ،اینترنت پر سرعت ، شرکت خدمات پستی و بستر پرداختهای اینترنتی .

اگر هر کشوری بتواند این سه بستر را درست کند تمام کالای خدماتی که میتواند به صورت بین المللی ارائه کند و به صورت مزیت های نصبی از جمله زمان یا هزینه یا قیمت آن کالا وجود دارد میتوان در دنیا و در جهان بین المللی کالا و خدمات خود را ارائه کند و بعد جغرافیا را آمده از بعد تجارت حذف کرده . الان سایت های زیادی هستن که به صورت دور کاری اداره میشوند . این سایت ها بستر هایی درست کردن که یک نفر مثلا به عنوان مثال کار تدریس ، کار تایپ و یا کار ترجمه را از طریق اتصال به اینترنت توانایی انجام دارند و نیاز به داشتن محل کار و یا حضور در محل فیزیکی کار نیست.ما با استفاده از ابزار اینترنت می تونیم بحث تمرکز در محیط کاری رو حذف و در موارد حمل و نقل و مصرف سوخت و اتلاف نیروی کار در زمان تردد به محل و کار و برگشت صرفه جویی کنیم.

در هر صورت اینترنت نقش بسیار مهمی در حال حاضر در زندگی فردی و اجتماعی ما دارد و تقریبا کاری نیست که اینرتنت تاثیر مستقیم و یا غیر مستقیم در اون کسب و کار و یا خدمات نداشته باشد. از معاینات پزشکی و در رمانی ، دریافت دارو گرفته تا تدریس و بازاریابی برای کالا .

در هر صورت اینترنت اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ را تحت تاثیر خود قرار داده و هر روز یک سرویس و یا یک امکان جدیدی به این فضای مجازی تبادل اطلاعات اضافه میشه . در واقع بیزینسها میفهمند که چگونه میتوانند از این ابزار اینترنت درست استفاده کنند که نیاز های عمومی افراد را برطرف کنند و هزینه های جاری را کاهش دهند .ما میتوانیم با استفاده از این ابزار و نحوه جهانی سازیش در پیاده سازی اقتصادهای خرد و ‌ضعیف در کشور های کمتر توسعه پیدا کرده استفاده کنیم.

نحوه استفاده از اینترنت و فراگیری اینترنت در آمریکا یک الگوی مناسب جهانی در ایجاد کسب و کارهای جدید و بهینه سازی کسب و کارهای قدیمی خواهد بود و همینطور خدمات جامع مالی و اداری و دولتی در این بستر.

علیرضا اکبرمنادی

1 view0 comments

Recent Posts

See All